preloader

موشن گرافیک

طراحی موشن گرافیک

 آیا تا به حال برایتان اتفاق افتاده که در حال تماشای فیلم مورد علاقه خود هستید و از انیمیشن ها و جلوه های ویژه فیلم خوشتان آمده باشد و بخواهید بدانید این تصاویر و انیمیشن های زیبا چگونه طراحی و ساخته می شوند؟! به طور کلی اگر بخواهیم طراحی موشن گرافیک را در یک جمله تعریف کنیم باید اینگونه بگوییم که موشن گرافیک (motion graphic) برنامه ساخت انیمیشنی است که مواد اصلی تشکیل دهنده آن، متن و گرافیک است.

در ادامه برای آشنایی بیشتر با طراحی موشن گرافیک  همراه ما باشید.

خدمات طراحی موشن گرافیک

امروزه مردم زمان کافی ندارند تا یک مطلب یا یک مقاله را مطالعه کند حتی اگر مقاله یا متن زمان کمی را بخواهد باز هم برخی افراد زمان و وقت کافی برای مطالعه آنان ندارد.

برخی افراد با بررسی این موضوع و برای اینکه کارشان بیشتر دیده شود راه حلی را پیدا کردند راه حل این مشکل این بود که بتوانند همان متن را به صورت تصویری یا خلاصه در بیاورند تا مخاطب علاوه بر اینکه مشتاق خواندن آن مطلب شود مفهوم متن را با تصاویر متحرک، بهتر و دقیق تر درک کند.

کاربردهای طراحی موشن گرافیک چیست

کار اصلی موشن گرافیک این است که با بیننده ارتباط برقرار کند و عمق داستان را برای او تعریف کند. اکثریت ویدیوهایی که شما در اینترنت نگاه می کنید از موشن گرافیک استفاده شده است تا ویدیو جذاب تر و کاربر پسند تر شود.

ویدیوها با ترکیبی از موسیقی و تصاویر مختلف باعث می شوند پیام های مختلفی به ما انتقال یابد که این پیام ها ممکن است معنی های مختلفی داشته باشند که موجب تاثیر گذاری بسیاری روی افراد می شوند. به طور کلی از موشن گرافیک ها برای ساخت ویدیوهای تبلیغاتی، فیلم های آموزشی، انواع طراحی عنوان فیلم ها و … استفاده می شود.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی، طراحی موشن گرافیک ها بسیار ساده تر و آسان تر شده است زیرا برنامه‌نویسان متخصص و حرفه ای در این زمینه برنامه های کامپیوتری مختلفی ساخته اند که افراد با دسترسی به آنان می توانند تا هر زمان که بخواهند برای ویدیوهای خود از موشن گرافیک استفاده کنند.

آشنایی با انواع موشن گرافیک

موشن گرافیک انواع مختلفی دارد که در اینجا چند نمونه از آنان را به شما معرفی می کنیم انواع موشن گرافیک عبارت اند از:

 1. بازاریابی ویدیویی

اگر مطمئن نیستید که از کجا باید کار بازاریابی را شروع کنید، حرکت گرافیکی یک شروع خوب می تواند برای کسب و کار شما باشد. دیدن طراحی های موشن گرافیک برای کودکان و بزرگسالان بسیار جذاب است.

 1. فیلم های توضیح دهنده

یکی از رایج ترین نوع های موشن گرافیک فیلم های توضیح دهنده است. ویدیوهای توضیح دهنده محتوای ویدیویی کوتاه و قابل هضم هستند که نحوه کار محصول شما را به بینندگان توضیح می دهند. به طور مثال شما می خواهید یک چرخ گوشت بخرید قبل از خرید به آن سایتی مراجعه می کنید که آن مدل چرخ گوشت و کار آن را به صورت تصویری نشان داده است و شما با دیدن آن ویدیو تصمیم می گیرید که آن چرخ گوشت را بخرید یا نخرید.

نکته: فیلم های توضیح دهنده برای فروش محصولات بسیار مفید هستند و صاحبان کار می توانند از این نوع موشن گرافیک برای فروش محصولات خود استفاده کنند.

 1. فیلم های آموزشی

فیلم های آموزشی مانند فیلم های توضیح دهنده هستند فقط با این تفاوت که فیلم های توضیح دهنده درباره خود محصول توضیح می دهد ولی فیلم های آموزشی، آموزش استفاده از محصول را به مشتریان توضیح می دهند.

مثلا شما یک آبمیوه گیری خریده اید و نمی دانید چگونه از آن استفاده کنید به همین خاطر به ویدیوهای آموزشی که طرز استفاده از آبمیوه گیری را توضیح داده اند رجوع می کنید.

 1. انیمیشن رابط کاربری (UI)

به طور معمول این نوع از موشن گرافیک ها زیاد شناخته شده نیستند.توسعه دهندگان مشاغل از انیمیشن رابط کاربری اکثرا برای جذب سرمایه استفاده می کنند. این انیمیشن ها با بازاریابی ویدیویی رابطه مستقیم دارند و می توانند موجب فروش محصولات شوند.

 1. لوگو ها

سوال: چه چیزی باعث می شود که نام تجاری شرکت شما شناخته و معروف شود؟! لوگو، آرم هایی هستند که به شما کمک می کنند نام تجاری و صنعتی که در آن مشغول به کار هستید شناخته و معروف شود. البته ناگفته نماند که هرچه لوگو متفاوت تر و زیباتر باشد مخصوصا اگر لوگو متحرک باشد شانس شما را برای پیشرفت در کار افزایش می دهد.

نکته: متحرک سازی لوگوها باعث برجسته نشان دادن برند محصول می شود.

 1. آیکون یا نمادها

آیکون ها می توانند به انیمیشن رابط کاربری کمک به سزایی کنند و موجب تقویت آن شوند. آیکون های متحرک یکی دیگر از نوع های موشن گرافیک هستند که جذابیت کار را دوچندان می کنند.

 1. عناوین فیلم ها

شاید اولین چیزی که توجه شما را به خود جلب کند عنوان فیلم ها و نام بازیگران باشد که به صورت متحرک بر روی تیتراژ ابتدایی فیلم ظاهر می شوند. طراحی عناوین فیلم ها به نوعی سرآغاز طراحی موشن گرافیک در دنیای امروزی بوده است.

 1. اینفوگرافیک ها

با استفاده از اینفوگرافیک ها می توانید برای درک بهتر محتوای خود آنان را متحرک کنید. با این کار مخاطبان با خواندن مطالب می فهمند که کدامین مطالب اهمیت بیشتری دارند. اینفوگرافیک ها به فیلم‌های توضیح دهنده هم کمک مفیدی می کنند.

 1. گیف ها

اکثریت گیف ها با استفاده موشن گرافیک ساخته می شوند. گیف ها کاربرد بسیاری دارند و می توانند محتوای شما را در شبکه های اجتماعی برجسته تر نشان دهند.

چگونگی مراحل تولید موشن گرافیک

فرایند تولید موشن گرافیک مانند این است که شما یک معمار هستید و صاحب زمین به شما سفارش ساخت خانه (سفارش طراحی موشن گرافیک) را می دهد. اگر فرایند ساخت خانه را رعایت نکنید ممکن است خانه شما با یک ضربه دیوارهایش بریزد. رعایت کردن اصولی فرایند تولید نه تنها موجب می شود ما به محصول خوبی دست پیدا کنیم بلکه منجر به جلوگیری از پرداخت هزینه‌ی خسارات احتمالی نیز می شود.

فرایند تولید موشن گرافیک شامل چند مرحله می شود این مراحل عبارت اند از:

 • مرحله اول: تحقیقات و همدلی
 • مرحله دوم: پیش تولید محصول
 • مرحله سوم: ایده پردازی مبتکرانه و مفهوم خلاقانه
 • مرحله چهارم: تولید محصول
 • مرحله پنجم: بررسی نهایی و بهبودهای لازم

مراحلی که برایتان ذکر کردیم به صورت اصولی باید رعایت شوند تا در نهایت محصول بدست آمده دارای کیفیت خوبی باشد.

طراحی موشن گرافیک چه مزیتی دارد؟

حال که با فرایند تولید و انواع موشن گرافیک آشنا شدید بگذارید کمی شما را با مزیت های موشن گرافیک آشنا کنیم.

مزایای موشن گرافیک

 • ماندگاری بیشتر مفهوم محتوا در ذهن مخاطب
 • ساده کردن مفهوم محتواهای پیچیده
 • انتشار آسان فیلم های آموزشی و توضیح دهنده
 • صرفه جویی کردن در وقت و زمان
 • مناسب برای هدف های مختلف
 • بهبود بخشی به عملکرد سئو و …

مواردی که به آن اشاره کردیم تنها چند نمونه از مزایای موشن گرافیک است. موشن گرافیک ها باعث شده اند که کسب و کار بسیاری از افراد رونق بگیرد.