3 نرم افزار فیلمبرداری از صفحه کامپیتور

فیلم برداری از صفحه کامپیوتر یا دسکتاپ یعنی اینکه توسط یک نرم‌افزار خاصی، تصویر کامپیوتر خودمان را که در مانیتور نمایش داده می‌شود، همراه صداهای کامپیوتر و میکروفن ضبط کنیم. این کار چه کاربردهایی برای ما دارد؟

بسیاری از مدرسین برای ایجاد محصولات آموزشی خود و تولید محتوای ویدئویی از این روش استفاده می‌کنند. فرض کنید یک مدرس می‌خواهد آموزش فتوشاپ را به صورت ویدئویی تدریس کند. کافی است با یک نرم‌افزار ضبط صفحه کامپیوتر، کار را شروع کند. او درحالی‌که در فتوشاپ کارهایی انجام می‌دهد از طریق میکروفن آموزش خود را توضیح می‌دهد. در نتیجه فیلمی ساخته می‌شود که کار با محیط نرم‌افزار است و توضیحات صوتی هم دارد.

البته کاربرد فیلم برداری از صفحه کامپیوتر فقط مخصوص مدرسین نیست. شاید یک شرکت بخواهد آموزش‌هایی برای مشتریانش تولید کند تا از محصولات بهتر استفاده کنند. همچنین شاید یک کسب‌و‌کار بخواهد برای کارکنانش دستورالعمل‌هایی به‌صورت ویدیویی تهیه کند.

یک روش رایج ساختن فیلم آموزشی آن است که مدرس یک پاورپوینت درست می‌کند و شروع به ضبط و رکورد از صفحه مانیتور خود کند. او با تغییر اسلایدها توضیحات را به‌صورت صوتی ارائه می‌کند و درنهایت یک فیلم آموزشی تولید میگردد.

انواع نرم افزارهایی که برای ضبط صفحه مانیتور استفاده می گردد عبارتند از:

1- Camtasia Studio

برای تصویربرداری از صفحه کامپیوتر نرم‌افزارهای بسیار زیادی وجود دارد. معروف‌ترین و مطرح‌ترین نرم‌افزارCamtasia Studio 
نام دارد. البته کار این نرم‌افزار بسیار فراتر از رکورد صفحه است. پس از رکورد در محیط نسبتا کامل این نرم‌افزار می‌توانید به ویرایش فیلمی که ضبط و رکورد شده بپردازید و کارهایی مثل حذف بخش‌هایی از فیلم، تنظیم بلندی صدا، حذف نویز، افزودن نوشته روی فیلم و
بپردازید. البته کار با آن به کمی آموزش نیاز دارد و نکته دیگر آن است که پس از ضبط، فیلم بلافاصله قابل‌استفاده نیست و باید توسط خود نرم‌افزار تبدیل به فرمتی مثل MP4 شود.


2- Snag it

این نرم‌افزار هم توسط شرکت TechSmith ساخته شده که همان شرکت سازنده کمتازیا است و البته امکانات کمتری دارد. البته می‌توانید رکورد را انجام بدهید و سپس از امکانات ساده‌ای مانند حذف بخش‌هایی از فیلم استفاده کنید. خوبی این نرم‌افزار آن است که به‌محض توقف رکورد، می‌توانید فیلم MP4 آن را بدون هیچ تاخیری در کامپیوتر ذخیره کنید. در
واقع با زدن توقف ضبط، فیلم شما آماده است.


3- Ocam

اُکَم نرم‌افزاری بسیار کم‌حجم و جمع
‌و
‌جور است. در چند ثانیه می‌توانید آن را دانلود کنید و رکورد را شروع کنید. نسخه رایگان این نرم‌افزار امکانات لازم را دارد و قابل
‌استفاده است. کار با آن بسیار ساده و راحت است و به
‌محض توقف رکورد، فیلم MP4 آماده است. این نرم‌افزار بر کامپیوترهایی با سخت‌افزار ضعیف به‌خوبی کار می‌کند و مشکلی در سرعت کامپیوتر ایجاد نمی‌کند.


برای انتخاب نرم‌افزار فیلم برداری از صفحه کامپیوتر این 3 نکته را در نظر بگیرید:

  1. اکثر مواقع فیلم ضبط شده شما باید ویرایش شود. حتی اگر در صحبت‌هایتان اشتباه ندارید، به احتمال زیاد لازم است اول و آخر فیلم اصطلاحا Trim شود. منظور از Trim آن است که سکوت و بخش‌های اضافی اول و آخر فیلم حذف شود. اگر از نرم‌افزارهای ساده‌تری مثل Ocam استفاده می‌کنید لازم است با یک نرم‌افزار دیگر کار ویرایش را انجام بدهید. مثلا برخی از افراد ابتدا با Ocam فیلم را ضبط می‌کنند و سپس با Premiere Pro آن را ویرایش می‌کنند.
  2. قدرت سخت‌افزار کامپیوتر شما بسیار مهم است. نرم‌افزارهایی مثل Camtasia کمی سنگین هستند و به کامپیوتر بهتری نیاز است تا بدون مشکل فیلم را رکورد و ویرایش کنید. گاهی هنگام آموزش زنده در یک کلاس حضوری می‌خواهید فیلم آن آموزش را هم داشته باشید. در این حالت شاید بعدا لازم نباشد فیلم ویرایش شود؛ پس شاید از نرم‌افزار سبک‌تری استفاده کنید تا منابع کامپیوتر یا لپ‌تاپ شما خیلی درگیر نشود.
  3. شاید پس از پایان فیلم برداری از صفحه کامپیوتر بخواهید تغییراتی انجام دهید که اگر فیلم با نرم‌افزاری مثل Ocam گرفته شده باشد، این امکان وجود ندارد. در ادامه این موضوع را بیشتر توضیح خواهیم داد.

چرا فیلم رکورد شده با Camtasia متفاوت است؟

کمتازیا برای کارهای حرفه‌ای‌تر طراحی‌شده است. مهم‌ترین مشخصه کمتازیا که خیلی‌‌ها به آن توجه نمی‌کنند فرمت و روش ذخیره‌سازی فیلم رکورد شده است. پسوند فایل ذخیره‌ شده trec است. در این فایل اطلاعاتی وجود دارد که منحصر به این نرم‌افزار است.

فایل کمتازیا چیزی بسیار فراتر از فیلم صفحه مانیتور است! درون این فایل، فیلم صفحه تصویر مانیتور، فیلم وب‌کم، صوت کامپیوتر شما، صوت ورودی میکروفن و همچنین metadata مربوط به حرکت و کلیک ماوس ذخیره شده است. تمام این اطلاعات جداگانه و در لایه‌های مجزا ذخیره می‌شود. پس با فایل کمتازیا موقع ویرایش می‌توانیم کارهایی انجام بدهیم که با فیلم ذخیره‌شده با Ocam یا SnagIt امکان‌پذیر نیست.

مثلا بعد از فیلم برداری تصمیم می‌گیرید جای وب‌کم را روی فیلم عوض کنید و آن را کمی بزرگ‌تر کنید. در کمتازیا این کار به‌سادگی قابل انجام است چون فیلم وب‌کم جداگانه‌ ذخیره شده است.

یک امکان بسیار جالب کمتازیا ذخیره‌سازی حرکت ماوس و کلیک‌ها در متادیتای ویدیو است.


Metadata در ویدیو چیست؟

متادیتا در ویدیو اطلاعاتی به‌صورت متن است که در همان فایل ویدیو ذخیره می‌شود و بعدا از این اطلاعات می‌توان در نرم‌افزارها و محیط‌ وب استفاده کرد.

فرض کنید ویدیویی از کار با نرم‌افزار فتوشاپ ضبط کرده‌ایم. پس از ضبط فیلم تصمیم می‌گیریم هر جا دکمه چپ ماوس را کلیک کرده‌ایم، همان لحظه در فیلم افکتی ایجاد شود، مثل یک دایره زرد روی ماوس قرار بگیرد تا بیننده دقیقا تشخیص دهد کلیک کرده‌ایم. کمتازیا چون در Metadata فایل ذخیره شده تمام کلیک‌ها و زمان دقیق آن‌ها را ذخیره کرده، کار بسیار ساده است. کافی است در کامتازیا به بخش Cursor Effects برویم و برای کلیک ماوس یک افکت انتخاب کنیم. کار تمام شد! هر جا ماوس را کلیک کرده‌ایم افکتی ظاهر می‌شود.

کدام نرم‌افزار ضبط صفحه کامپیوتر را انتخاب کنیم؟

اگر صرفا می‌خواهید از صفحه مانیتور فیلم برداری کنید و بعدا لازم نیست ویرایش خاصی روی آن انجام شود می‌توانید از نرم‌افزارهای سبک‌تری مثل Ocam استفاده کنید. مثلا اگر آموزش شما صرفا پاورپوینتی است که روی آن صحبت کرده‌اید شاید Ocam کفایت کند.

اگر می‌خواهید نرم‌افزار خاصی را آموزش دهید یا پروژه پیچیده‌تری دارید که بعدا لازم است ویرایش بیشتر و عمیق‌تری انجام بدهید شاید بهتر باشد از همان ابتدا با Camtasia کار کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *