۱۰ دلیل ورشکستگی کسب‌وکارهای کوچک

شاهد ورشكستگی و پایان تجارت یك شركت بودن، بسیار سخت است. ۱۰ دلیل اصلی ورشكستگی در كسب‌وكارهای كوچك به شرح زیر است:

۱. فقدان سرمایه كافی

پول می‌تواند علت اصلی تمام ورشكستگی‌ها در تجارت باشد. صاحبان كسب‌وكارهای كوچك باید تخمین بزنند كه به چه مقدار پول نیاز دارند تا بتوانند كار خود را راه‌اندازی كنند، آن را خوب اداره كنند و سپس در سطح خوبی نگه دارند و به عنوان یك شركت بازرگانی موفق خود را مطرح سازند.
نورمن اسكاربورو استاد تجارت در كالج Presbyterian در كارولینای جنوبی می‌گوید:
«زمانی كه سرمایه كافی ندارید و با فقدان سرمایه روبه‌رو می‌شوید، این موضوع می‌تواند خود شروع یك حركت مارپیچی نزولی باشد كه شما نمی‌توانید از آن جلوگیری كنید.»

۲. به جریان انداختن ضعیف نقدینگی

هنگامی كه نقدینگی نتواند هزینه‌ها و دیگر مخارج را جبران كند، حتی مشاغلی كه مراحل نخستین رشد خود را طی كرده‌اند، نیز سقوط می‌كنند.
مراقب نرخ سوخته (rate burn) باشید. این اصطلاح را شركت‌های دات كام ابداع كرده‌اند برای آگاهی از اینكه چه مقدار از نقدینگی به هدر رفته یا به اصطلاح سوخت شده است، اسكاربورو می‌گوید: «نقدینگی تنها چیزی است كه واقعا ارزش دارد.»

۳. برنامه‌ریزی نامناسب و ناكافی

عدم برنامه‌ریزی صحیح در واقع، علت مشكلاتی از قبیل فقدان سرمایه كافی و جریان انداختن ضعیف نقدینگی است.
باید یك برنامه كاری منسجم را با در نظر گرفتن تمام امور مالی، بازاریابی، رشد و دیگر موارد خاص در نظر بگیرید. می‌تواند بسیار زمان‌بر باشد، زیرا یك برنامه‌ریزی صحیح و مناسب هفته‌ها یا ماه‌ها تلاش نیاز دارد. عقاید و نظرات شما زمانی كارساز خواهد بود كه با برنامه‌ریزی صحیح جلو بروید. در غیر این صورت در آخر كار، سرمایه شما به هدر خواهد رفت.

۴. در نظر نگرفتن رقابت

نظرات منحصربه‌فرد را به ندرت می‌توان یافت. بسیار مهم است كه بتوانید بهره‌برداری لازم را از كار خود بنمایید.

اسكاربورو می‌گوید: «بسیاری از صاحبان تجارت، كسب‌وكار خود را مشابه و همانند دیگران انجام می‌دهند. اطمینان حاصل كنید كه در كار شما چیزی منحصربه‌فرد و متفاوت از دیگر رقبا وجود دارد.»

۵. بازاریابی ضعیف

آیا مشتریان شما از فعالیت‌ها و كیفیت كالای شما رضایت لازم را دارند؟ ضروری است كه استراتژی بازاریابی خود را توسعه دهید تا دریابید كه چه كسانی و به چه علتی مشتریان شما هستند. اطمینان حاصل كنید كه استراتژی بازاریابی شما، مشتریان بیشتری را به سوی شما جذب می‌كند و به این ترتیب، شما را از دیگر رقبا متمایز خواهد كرد.

۶. نداشتن انعطاف‌پذیری لازم

صاحبان كسب‌وكارهای كوچك می‌دانند كه یك رقیب بزرگ‌تر با میزان نقدینگی بالاتر و تعداد كارمندان بیشتر، می‌تواند رقیبی بسیار جدی برای آن‌ها باشد. هرگز فراموش نكنید كه انعطاف‌پذیر باشید. كالا، روند فعالیت و بازاریابی خود را به گونه‌ای تطبیق دهید كه بتوانید با رقبای بزرگ رقابت كنید.

۷. نادیده گرفتن قدم بعدی

اجازه ندهید روند حركت كاری شما كند و آهسته شود مطمئن شوید كه شما و كارمندانتان بر روی حمایت و دادن خدمات به مشتری، تاكید لازم را می‌كنید.

۸. سعی در انجام دادن تمام امور به طور كامل و بی‌عیب و نقص

اكثر بازرگانان از ذكاوت لازم برای كار و تجارت برخوردارند؛ اما اداره كردن یك كسب‌وكار كوچك، پیچیدگی‌های خاص خود را دارد. سعی نكنید كه همه كارها را خودتان انجام دهید و بخواهید كه تمام كارها كامل و بدون نقص انجام شود. اگر می‌خواهید دانش و آگاهی خود را در مورد كارتان افزایش دهید، كتاب‌های تخصصی در این زمینه را بخوانید و حتما با یك كتابدار خوب مشورت كنید.

هنگام پیش آمدن مشكلات حقوقی، به جای تكیه بر دانش شخصی خود، سعی كنید از یك وكیل مجرب كمك بگیرید. توصیه می‌شود یك وكیل وارد به امور تجارت و بازرگانی برای امور حقوقی شركت خود داشته باشید.

۹. رئیس در حد عالی، كارمندان در حد معمولی

نمونه‌هایی از ورشكستگی برخی از شركت‌ها حاكی از این است كه چگونه یك كسب‌وكار موفق و منسجم كه صاحب آن بسیار آگاه و علاقه‌مند به شغل خود است و معلومات وی در زمینه كاری‌اش در سطح عالی است، با داشتن كاركنانی بی‌تجربه و بی‌انگیزه می‌تواند سقوط كند و دچار ورشكستگی شود. اطمینان حاصل كنید كه حتما كاركنان شما هم از دانش و مهارت‌های لازم برخوردار هستند.

10. رشد كنترل‌نشده

یك تجارت كوچك كه خیلی ساده و سریع رشد می‌كند، می‌تواند موجبات ورشكستگی خود را فراهم آورد.
اگر تولید كالای شما همگام با تقاضای لازم در بازار نباشد، رشدی كه شما به عنوان صاحب تجارت توقع دارید و از آن خشنود هستید، می‌تواند موجودیت تجارت و سرمایه شما را تهدید كند. سعی كنید به رشد مورد نظر و پیش‌بینی شده در برنامه‌های خود برسید. اطمینان حاصل كنید كه هرگز كنترل رشد تجارت و كسب‌وكارتان از دستتان خارج نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *