محتوای سئویی چیست؟ آموزش تولید محتوا برای سئو

محتوای سئویی چیست؟ آموزش تولید محتوا برای سئو
اگر به تازگی وارد دنیای بازاریابی و یا تولید محتوا شده اید، احتمالا در مورد واژه «محتوای سئویی» شنیده اید.
این مقاله به سه سوال اساسی در این زمینه پاسخ خواهد داد:
1- محتوای سئویی چیست؟
2- چند نوع محتوای سئویی وجود دارد؟
3- استراتژی محتوای سئویی من چیست؟

محتوای سئویی چیست؟

برای اینکه منظور بازاریابان را در مورد محتوای سئویی متوجه شوید، بهتر است این کلمات را به دو بخش تقسیم کنیم:

«سئو»: که به معنی بهینه سازی برای موتورهای جست و جو می باشد. یا فرایند بهینه سازی یک وبسایت که افراد و کاربران بتوانند به راحتی با استفاده از موتورهای جست و جو مانند گوگل آن را پیدا کنند.
«محتوا»: هرگونه اطلاعاتی که در فضای اینترنت و وب وجود دارد و می تواند در آن فضا مصرف شود.

پس با در کنار هم قرار دادن این دو کلمه: محتوای سئویی، محتوایی است که با هدف جذب ترافیک (کاربر) از طریق موتورهای جست و جو تولید می شود. (جذب کاربران به سمت وبسایت خود از طریق موتورهای جست و جو)
در ادامه خلاصه ای از نحوه سئو کردن محتوای وبسایت خود را می توانید مشاهده کنید:

o تحقیق و جست و جو در مورد کلیدواژه (کلمه کلیدی):
اگر می خواهید برای وبسایت خود ترافیکی ایجاد کنید (کاربر جذب وبسایت خود کنید)، بهترین راه این است که قبل از نوشتن و ایجاد محتوا، در مورد کلیدواژه (کلمه کلیدی) تحقیقاتی انجام دهید. با این روش میتوانید بر روی کلیدواژه هایی که مقدار مشخصی از حجم جست و جو از قبل برای آن وجود دارد، تمرکز کنید. به عبارت دیگر در مورد موضوعاتی محتوا ایجاد کنید که کاربران برای به دست آوردن اطلاعاتی در مورد این موضوعات جست و جو می کنند.
o بهینه سازی کلیدواژه:
اینکه بدانید کجا و چگونه از کلیدواژه در محتوای خود استفاده کنید که بیشترین قابلیت جست و جو کردن را دارد.

• سازمان دهی محتوا:
محتوای وبسایت شما باید به صورت منطقی سازمان دهی شده باشد. این کار نه تنها برای سئو مفید می باشد، بلکه به بازدید کنندگان کمک می کند تا محتوای دیگر را به راحتی پیدا کنند. (هرچه کاربران در وبسایت شما بیشتر بمانند به نفع شماست).

تبلیغ و ترویج محتوا: شناساندن محتوای جدید خود به کاربران با استفاده از به اشتراک گذاری آن در شبکه های مجازی و ساختن لینک هایی که مرتبط به محتوای شماست.

انواع محتوای سئویی:

محتوای سئویی می تواند دربرگیرنده موضوعات زیر باشد:
1- صفحه محصولات: این بخش یکی از قسمت های مهم هرنوع وبسایتی در زمینه تجارت الکترونیک می باشد. یک صفحه محصول خوب می تواند هم به عنوان محتوای سئویی و هم صفحه پرداخت به ازای هر کلیک (pay-per-click) استفاده شود.

2- وبلاگ: وبلاگ یکی از راه های آسان برای ایجاد یک جریان منظم از محتوای سئویی موثر می باشد. معمولا پست های وبلاگ نسبت به صفحه محصولات بیشتر مورد علاقه کاربران هستند و کاربران بیشتر با آنها ارتباط برقرار می کنند. بنابراین وبلاگ یکی از راه های خوب برای قدرتمند کردن وبسایت شما هستند. به یاد داشته باشید که موضوعات وبلاگ می توانند بسیار انعطاف پذیر باشند و میتوان از آن ها درمورد موضوعات مختلفی که در ادامه به چند نمونه از آنها اشاره می شود بهره برد:

• مقالات: در مورد مقالات خبری، مصاحبه ها یا قیمت های آتی فکر کنید. این ها محتوای اصلی استفاده شده در وبسایت های خبری و مجله ای می باشند.
• فهرست ها: فهرست ها در واقع نوعی از مقاله به حساب می آیند که در قالب لیست تهیه می شوند. مانند 5 روش سئو کردن سایت و … که جست و جوی آن معمول تر است.
• راهنمایی و آموزش: یک آموزش نوعی از محتوا می باشد که در مورد چیزی با جزئیات دقیق توضیح داده شود. (آموزش ها معمولا به بخش های مختلف تقسیم می شوند که در واقع بهترین راه برای نگه داشتن طولانی مدت کاربران در وبسایت می باشد.)

این موارد فقط چند نمونه ساده از انواع محتوای سئویی می باشد. بنابراین اجازه ندهید این فهرست شما را محدود کند. در واقع احتمالات بی پایان هستند.

چگونه یک استراتژی محتوای سئویی را توسعه دهیم:

اگر در حال تولید محتوایی به صورت تصادفی و اتفاقی (چه به لحاظ زمانی و چه به لحاظ نوع محتوا) هستید، باید فقط امیدوار باشید و دعا کنید که بعضی از آنها رتبه بگیرند. وقت آن است که این کار را با استفاده از استراتژی محتوای سئویی روشمند برای وبسایت خود انجام دهید.

1- اهداف خود را مشخص کنید:
اول از همه، اهداف خود را به عنوان یک وبسایت و یا کسب و کار مشخص کنید. آیا می خواهید محصولی از طریق وبسایت خود بفروشید؟ آیا می خواهید به وسیله تبلیغات کسب درآمد کنید؟ اهداف شما مشخص کننده نوع محتوایی است که باید بر روی آن تمرکز کنید. اگر اولویت شما فروش محصولات باشد، باید بر روی صفحه محصولات جذاب و در عین حال آموزنده تمرکز کنید. که برای جست و جو بهینه شده باشد.

2- مخاطبیم خود را در نظر بگیرید:

• مخاطبین خود را بشناسید: نظرسنجی ها و نرم افزار های آنالیز به شما کمک می کنند تا تصویر مناسبی از مخاطبین و بازدید کنندگان معمول داشته باشید. به فکر توسعه پرسونای بازاریابی، یا افرادی که ایده آل شما را به عنوان یک بازدید کننده یا کاربر نشان دهد باشید. بعد به این فکر کنید که چه نوع محتوایی آن پرسنوها به دنبالش می گردند. اگر مخاطبان شما نوجوانان و دوقلوها هستند، باید بر روی محتوایی تمرکز کنید که کمتر از متن استفاده کرده باشد و بیشتر از عکس و فیلم در آن استفاده شده است. اطمینان حاصل کنید که سایت شما بر روی موبایل هم بهینه شده باشد.
• یک تقویم انتشار درست کنید: زمانی که متوجه شدید چه نوع مخاطبی را هدف قرار داده اید و چرا، می توانید شروع به ساختن تقویم انتشار کنید. تقویم انتشار، برنامه زمانی می باشد که مشخص می کند چه موقع شما محتوای جدید را انتشار می دهید و چه نوع محتوایی را.
چند نکته برای ایجاد تقویم انتشار:

1- از google calendar استفاده کنید: تقویم انتشار خود را با کل تیم بازاریابیتان به اشتراک بگذارید. یک یادآور برای نویسندگان خود در نظر بگیرید که متوجه شوند ددلاین نزدیک می باشد.
2- ساختن ویژگی های آتی را در نظر بگیرید: مثالی در این زمینه فروشگاه غذایی می باشد. که قصد دارد دوشنبه ها دستور غذایی بدون گوشت داشته باشد.
3- برای دراز مدت، از قبل برنامه ریزی نکنید: تقویم ها معمولا بعد از یک یا دو ماه به علت تغییرات در اهداف بازاریابی، کارکنان و یا بودجه دچار تغییر می شوند. بنابراین برای سال آینده از الان تقویمی ایجاد نکنید.

آنالیز و ارزیابی مجدد:

در نهایت بچسبید به تجزیه و تحلیل سایت خود. معمولا باید محتوای سئویی خود را تجزیه و تحلیل کنید تا ببینید چه چیزی کار می کند. و چه چیزی کار نمی کند. موفقیت و تعامل کاربران را در صفحات، لینک ها، کامنت ها، اشتراک گذاری در صفحات اجتماعی و … به خوبی اندازه گیری کنید و بسنجید.

آنالیزهای شما باید دو هدف داشته باشند:
1- موفقیت های خود را مورد مطالعه و ارزیابی قرار دهید تا بتوانید از استراتژی آنها دوباره استفاده کنید: به دنبال الگوها باشید. آیا مخاطبان شما ویدئو دوست دارند؟ پس ویدئوی بیشتری ایجاد کنید.
2- برای بهبود و بروزرسانی سئوی محتوای قدیمی خود زمان بگذارید: اگر شما سعی می کنید که مقالات خود را برای کلیدواژه مشخصی بهبود بخشید، ولی این کلیدواژه نسبت به نوع دیگری از آن ترافیک کمتری ایجاد می کند، پس بهتر است برگردید و آن مقاله را نسبت به کلیدواژه جدید بهبود بخشید.

سخن پایانی: 

روش ها و الگوهای زیادی برای تولید محتوا در اینستاگرام وجود دارد که میتوان از آنها بهره برد. آژانس دیجیتال مارکتینگ حامی در زمینه های تولید محتوا و سئو، موشن گرافیک، تبلیغات هدفمند، طراحی سایت، مشاوره، طراحی لوگو و … فعالیت دارد و کارگاه های آموزشی مختلفی در این حوزه ها بخصوص در حوزه مهم تولید محتوا و سئو برگزار میکند که با شرکت در این دوره ها می توانید به یک کارشناس تولید محتوای حرفه ای تبدیل شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *