روش های داشتن کسب و کار بهتر

داشتن یک کسب و کار بهتر چگونه است؟

1. به نیازهای کاربران و مشتریان توجه کنید، اینکه مشتری یا کاربر دقیقا به چه چیزی نیاز دارد. اکثر فروشنده‌ها به‌دنبال فروش محصول خود و به‌ دست آوردن سود بیشتر هستند نه اینکه مشتری چه می‌خواهد و بخ چه چیزی نیاز دارد.

2. در یک زمینه به افراد آموزش‌هایی داده می‌شود که چه باید بکنند؛ اما آیا پس از آموزش همه با هم برابر خواهند بود؟

چرا همه عملکرد یکسانی ندارند؟ با اینکه همه همان آموزش را دیدند. پاسخ برخی افراد این است:

2-1. مدیریت فرق می‌کند.

2-2. محل کار یا استان فرق می‌کند.

همه این‌ها درست است اما دلیل اصلی این که عملکرد همه یکسان نیست، موارد زیر است:

1. دانش

برخی افراد شرکت در یک برنامه آموزشی را کسر شان میدانند و فکر میکنند که همه چیز را بطور کامل می‌دانند، در صورتی که این طرز تفکر اشتباه است. افراد باید دانش کامل داشته باشند. به کارمندانتان یا افرادی که برای شما کار می‌کنند بیاموزید که باید دانش کافی داشته باشند. 

2. مهارت

داشتن مهارت کافی در زمینه کاریتان امری حیاتی است. برخی افراد هنوز هم مهارت‌های قدیمی خود را که چندین سال پیش آن‌ها را به کار می‌بردند، استفاده می‌کنند. این مهارت‌ها دیگر منسوخ شده‌اند. باید مهارت‌های خود را بروز کنید.  

3. داشتن انگیزه کافی و رویکرد مثبت

آموزش این مسئله در دانشگاه ها به ندرت صورت می پذیرد. در صورتی که مهم‌ترین مسئله‌ای که تفاوت بین افراد را به‌ وجود می‌آورد انگیزه و رویکرد آن‌‌ها است. یک شخص ممکن است دانش و مهارت کافی را نداشته باشد؛ اما اگر انگیزه لازم و رویکرد مثبتی داشته باشد همواره موفق تر از بقیه عمل میکند، یک شخص ممکن است از دانش و مهارت خوبی برخوردار باشد اما انگیزه لازم و رویکرد مثبت نداشته باشد، هیچ‌گاه موفق نمی‌شود. 

چطور می‌توانیم مشتری‌های خود را نگه داریم؟

اگر از هر شرکتی پرسیده شود که آیا خدمات خیلی خوبی را ارائه می‌دهید یا خیر، آن‌ها قطعا به شما می‌گویند بله ما خدمات خیلی خوبی ارائه می‌دهیم؛ اما خیلی‌ها این کار را نمی‌کنند. ارائه خدمات خوب در نگه داشتن مشتریانتان امری ضروری می باشد.

چه خدماتی خوب به شمار میرود؟

اگر محصولات خود را به مشتریان، درست و سر وقت و همیشه ارائه دهید، معنی اینکار داشتن خدمات خوب نیست، چون مشتریان دارند پول این کار را به شما می‌دهند، شما باید همواره سعی کنید کاری بیشتر از آنچه باید را انجام دهید. 

فرض کنید اتومبیل خود را برای تعمیر به تعمیرگاه برده‌اید. در زمان تحویل گرفتن اتومبیل مشاهده می‌کنید که نه‌ تنها اتومبیل دقیق و طبق فاکتور تعمیر شده بلکه آن‌ها اتومبیل شما را شسته‌اند، داخل آن‌ را جارو کرده‌اند و روی صندلی کنار راننده یک دسته گل یا یک بسته شکلات به‌ عنوان هدیه قرار داده‌اند.

باید بین آن خدماتی که پولش را می‌گیرید و خدمات نگهداری از مشتریان یک تمایز خوب ایجاد کنید.

شما نیازی نیست که بهترین محصول یا بهترین قیمت‌ها را داشته باشید، بلکه پیروزی شما زمانیست که خدماتی کم نظیر و متفاوت ارائه دهید.

فرصت ها را برای نگهداری مشتریان پیدا کنید

برای نگهداری مشتران دو روش وجود دارد:

1. روش‌های ملموس

روش‌هایی که هزینه‌بر است. همه کارها و خدماتی که برایشان پول خرج می‌کنیم، خدماتی که در قالب یک هدیه مانند یک خودکار به مشتری می‌دهیم.

2. روش‌های غیر ملموس

روش‌هایی که زمان‌بر است. برای مثال فردی به دندانپزشکی می‌رود تا دندانش را پر کند. پس از اینکه به خانه برمی‌گردد دندانپزشک به او زنگ میزند و جویای احوالش می‌شود. در اینجا وقتی که دندانپزشک برای این بیمار قرار می‌دهد بین 2 تا 3 دقیقه است.

چرا مشتریان خود را از دست می‌دهیم؟

1% از مشتریان فوت می‌کنند.
3% از آنها تغییر مکان می دهند.
5% از آنها به خاطر موقعیت های بهتر شما را ترک می کنند.
9% از آنها به خاطر دلایل رقابتی به یک شرکت دیگر می‌روند.
اما 68% از آنها به دلیل بی‌تفاوتی کارکنانتان شما را ترک میکنند.

خیلی از افراد خصوصا در کشورمان در کسب‌وکار به فکر رقیب هستند که رقیب چه می‌کند، این اشتباه بزرگی است. شما باید کسب‌وکارتان بر اساس مطالبات مشتریان باشد.

هزینه به دست آوردن یک مشتری جدید 6 برابر هزینه نگهداری یک مشتری است.

چند راهکار مناسب

  1. با کارکنان طوری رفتار کنید که انگار مشتریان شما هستند. به آن‌ها انگیزه بدهید، اگر شما با کارکنانتان خوب رفتار کنید آن‌ها هم با مشتریان خوب رفتار خواهند کرد.
  2. اهمیت اسامی افراد، خیلی مهم است. از اسم افراد هنگامی که می‌خواهید صدایشان کنید استفاده کنید. افراد دوست دارند اسمشان را بشنوند.
  3. تاکید کنید بر کارهایی را که می‌توانید انجام دهید نه کارهایی که نمی‌توانید انجام دهید، نگویید ما نمی‌توانیم این‌ کار را انجام دهیم بگویید ما می‌توانیم فلان کار را انجام دهیم.
  4. ظاهر افراد اطمینان و اعتماد را جلب می‌کند، منظور از ظاهر فقط لباس نیست.
  5. همیشه بگویید خیلی ممنون، خیلی متشکرم از اینکه ما را انتخاب کردید.
  6. کمی بیش‌تر از آنچه انتظار می‌رود کار انجام دهید.
  7. اخبار بد را بگویید اگر نتوانستید کار مشتری را در وقت گفته شده انجام دهید با او تماس بگیرید و خودتان به مشتری بگویید قبل از اینکه او تماس بگیرد.
  8. صد درصد صداقت داشته باشید.

هیچ‌کس به خاطر دانش خود پول در نمی‌آورد، به‌ خاطر کاری که با دانشش می‌کند پول در می‌آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *